Кашель у дитини - поширена причина серйозної тривоги безлічі батьків, адже у випадку, коли піде «щось не так», цілком можливе ускладнення на кшталт бронхіту чи пневмонії. Як же лікувати кашель, щоб малюкові не нашкодити, а допомогти видужати чим найшвидше?
Продуктивний, тобто «мокрий» кашель - насправді, симптом корисний: він відводить з нижніх дихальних шляхів слиз. При цьому кашель може бути ознакою різних захворювань і станів. З цієї причини перш ніж починати лікування, слід показати дитину лікарю, щоб він поставив правильний діагноз і призначив адекватне лікування основного захворювання. Навіть якщо ви впевнені, що у малюка «банальна» респіраторна вірусна інфекція, все одно потрібно бути дуже обережним при виборі препарату від кашлю (та й усіх інших ліків), оскільки завжди необхідно враховувати як характер цього непростого симптому, так і вік маленького пацієнта. Й «дорослі» засоби, що застосовуються для усунення сухого кашлю, дитині абсолютно не підходять.
Важливо пам'ятати, що з часом перебігу захворювання змінюється, і характер кашлю змінюється також. Спочатку він може бути непродуктивним, або сухим: бронхіальний секрет відходить погано, дитина скаржиться на болісний кашель, що дряпає горло, при якому, незважаючи на тривалість нападу, нічого в результаті не відкашлюється.
Через 3-4 дні характер кашлю, як правило, змінюється –він стає більш продуктивним, або «вологим». У цей період необхідний препарат для полегшення відходження мокротиння, з чим оптимально справляються певні препарати, які змінюють реологічні властивості секрету, але не підвищують при цьому його обсяг.
Якщо кашель ...
При лікуванні дітей педіатри вкрай рідко використовують препарати, що пригнічують кашльовий рефлекс, оскільки вони можуть спровокувати застій мокротиння з усіма негативними наслідками - розвитком бронхіту або пневмонії. При цьому улюблені багатьма батьками рослинні препарати теж можуть бути небезпечні. Дослідники встановили, що чимало фітозасобів, які призначаються при гострих респіраторних інфекціях, як і синтетичні препарати, несуть певні ризики розвитку небажаних ефектів, хоч і невисокі. Наприклад, якщо взяти рослини, які фігурують у складі препаратів, що призначаються при гострих респіраторних інфекціях, то прийом подорожника може загрожувати алергічною реакцією чи печією; солодка здатна підвищувати периферичний артеріальний тиск і провокувати набряки; улюблена усіма ромашка сама по собі є відомими небезпечним алергеном (через наявність в своєму складі речовини азулен).
Щодо впливу на об’єм та якість мокротиння, то з цією задачею справляються дві групи препаратів.
Вважається, що препарати, які містять карбоцистеїн (Флюдітек) мають більше переваг у клінічному застосуванні, оскільки крім муколітичного дії надають ще і додатковий протизапальний ефект і більш сумісні з антибіотиками (в порівнянні з іншими препаратами цієї групи).
У разі полегшення кашлю у дитини краще вибрати безпечний препарат, ефективність якого перевірена багаторічною клінічною практикою використання в педіатрії. Наприклад, засіб на основі карбоцистеїну Флюдітек. Флюдітек проводиться у вигляді сиропу з приємним смаком, а це є ще одним істотному моментом при лікуванні дитини, коли важливу роль відіграє також форма лікарського засобу: для малюків оптимальної лікарської формою вважається саме сироп.
Джерела: