Лікування кашлю без наслідків

Кашель - сам по собі симптом корисний: він дозволяє вивести з нижніх дихальних шляхів слиз з бактеріями і їх токсинами. Але це все відноситься тільки до продуктивної, тобто «мокрому» кашлю. Якщо ж кашель «сухий», дряпає горло, хворому необхідно допомогти вивести мокроту спеціальними відхаркувальні засоби. Однак в таких випадках не всі безрецептурні ліки, позначені як засобу «від кашлю» спрацьовують добре і, головне, безпроблемно.

Основні групи препаратів, що призначаються при кашлі

Лікарські засоби «від кашлю» умовно можна розділити на наступні групи:

  • протикашльові препарати
  • відхаркувальні засоби
  • комбіновані препарати, котрі містять протикашльові засоби та експекторанти.
  • муколітики.

Препарати від кашлю впливають безпосередньо на кашльовий центр, деякі з них переривають або послаблюють сигнали, що йдуть в головний мозок від ураженої слизової оболонки бронхів. В обох випадках кашель пригнічується або «відключається» зовсім, що нерідко призводить до накопичення мокротиння в легенях, і як наслідок – до розвитку бронхіту або пневмонії, порушення вентиляції легень та іншим проблемам. Оскільки ці засоби загрожують певним пацієнтам безліччю побічних ефектів, тому багато хто з них відносяться до препаратів рецептурного відпуску. Препарати від кашлю можна застосовувати хворим з рясним відходженням мокротиння, також не рекомендовані вони дітям.

Важливо!

Спеціалісти закликають не застосовувати засоби, що пригнічують кашльовий рефлекс, без консультації з лікарем. В жодному разі не можна поєднувати відхаркувальні засоби з препаратами, що пригнічують кашльовий рефлекс!

Відхаркувальні засоби розріджують мокротиння і полегшують його відходження, допомагають зняти запалення і набряк в дихальних шляхах. Вони безпечніші і рекомендуються лікарями частіше, ніж протикашльові засоби (за умови, що кашель дійсно продуктивний). Однак клінічний ефект відхаркувальних препаратів в середньому відзначається не раніше 6-7 днів після початку лікування. Крім того, деякі подібні засоби в перші 2-3 дні прийому можуть, навпаки, посилювати виділення мокротиння, тому хворим часто потрібно додатково проводити дренажний масаж.

Комбіновані препарати, вважається, охоплюють всі аспекти кашлю, так як містять і від кашлю, і відхаркувальні компоненти. Але на практиці часто під комбінованим засобом мається на увазі препарат відхаркувальний дії, але складається з декількох компонентів з схожим ефектом. Крім того, вплив комбінованих засобів на організм, як правило, менш вивчено і несе більше ризиків небажаних реакцій - це теж бажано врахувати при лікуванні «корисного симптому», особливо якщо планується лікувати таким ліками дитини.

Муколітики на відміну від більшості подібних засобів, розріджують мокротиння, не збільшуючи її в обсязі (а іноді навіть зменшуючи), тим самим полегшуючи виведення слизу з нижніх дихальних шляхів. Вважаються серед інших найбільш безпечними і найчастіше застосовуються в педіатричній практиці.

«Мокрий» чи «сухий»?

При виборі препарату дуже важливо розуміти, який тип кашлю докучає хворому: мокрий або «сухий». Адже надмірне розрідження мокротиння здатне викликати синдром «затоплення» легких. Тим часом, сухий кашель, за даними Європейського респіраторного співтовариства, зустрічається всього в 10% випадків всіх звернень з приводу застосування препаратів від кашлю, а саме він є основним показанням до застосування муколітиків.

Якщо ви впевнені, що вам чи вашій дитині потрібно що-небудь від кашлю, перевірте, чи не болить горло, чи немає осиплості, першіння. Відповідь ствердна - значить, потрібні не препарати «від кашлю», а антисептики, пом'якшуючі та протизапальні засоби для горла, наприклад, ті ж льодяники.

Важливо!

Самолікування при кашлі можливо тільки у випадках ГРЗ, ларингіту, трахеїту і на початкових стадіях гострого бронхіту, а також при вдиханні подразнюючих речовин (при відсутності порушень загального стану). Призначення препарату від лікаря вимагають важкий перебіг і загострення хронічного бронхіту, пневмонія, бронхіальна астма, туберкульоз, плеврит, абсцес і пухлини легень.

Якщо немає твердої впевненості в тому, що кашель – «сухий» (хворобливий, не приносить полегшення, без виділення мокроти), краще не нехай рішення про призначення лікарського засобу приймає лікар.

Джерела:

  1. It's time to change the way we approach coughs in community pharmacy
  2. Синдром обструкции дыхательных путей у детей: трудные вопросы – верные решения
До списку статей
Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies Якщо вам необхідна додаткова інформація, будь-ласка, ознайомтесь з умовами використання сайту та політикою про конфіденційність.
X