Кашель у дитини: складний симптом

Кашель у дитини - поширена причина серйозної тривоги безлічі батьків, адже у випадку, коли піде «щось не так», цілком можливе ускладнення на кшталт бронхіту чи пневмонії. Як же лікувати кашель, щоб малюкові не нашкодити, а допомогти видужати чим найшвидше?

Продуктивний та корисний

Продуктивний, тобто «мокрий» кашель - насправді, симптом корисний: він відводить з нижніх дихальних шляхів слиз. При цьому кашель може бути ознакою різних захворювань і станів. З цієї причини перш ніж починати лікування, слід показати дитину лікарю, щоб він поставив правильний діагноз і призначив адекватне лікування основного захворювання. Навіть якщо ви впевнені, що у малюка «банальна» респіраторна вірусна інфекція, все одно потрібно бути дуже обережним при виборі препарату від кашлю (та й усіх інших ліків), оскільки завжди необхідно враховувати як характер цього непростого симптому, так і вік маленького пацієнта. Й «дорослі» засоби, що застосовуються для усунення сухого кашлю, дитині абсолютно не підходять.

Варто враховувати!

Важливо пам'ятати, що з часом перебігу захворювання змінюється, і характер кашлю змінюється також. Спочатку він може бути непродуктивним, або сухим: бронхіальний секрет відходить погано, дитина скаржиться на болісний кашель, що дряпає горло, при якому, незважаючи на тривалість нападу, нічого в результаті не відкашлюється.

Через 3-4 дні характер кашлю, як правило, змінюється –він стає більш продуктивним, або «вологим». У цей період необхідний препарат для полегшення відходження мокротиння, з чим оптимально справляються певні препарати, які змінюють реологічні властивості секрету, але не підвищують при цьому його обсяг.

Терміново до лікаря!

Якщо кашель ...

  • триває більше одного тижня, а його інтенсивність наростає.
  • відмічається на тлі підвищеної температури тіла (вище 38,5 градусів) тривалістю понад 3 днів.
  • супроводжується відділенням мокротиння з кров'ю.
  • «гавкаючий».
  • супроводжується вираженою слабкістю, рясним потовиділенням (особливо вночі), лихоманкою.
  • інтенсивний і триває протягом години без перерви.

Симптом один – засоби різні

При лікуванні дітей педіатри вкрай рідко використовують препарати, що пригнічують кашльовий рефлекс, оскільки вони можуть спровокувати застій мокротиння з усіма негативними наслідками - розвитком бронхіту або пневмонії. При цьому улюблені багатьма батьками рослинні препарати теж можуть бути небезпечні. Дослідники встановили, що чимало фітозасобів, які призначаються при гострих респіраторних інфекціях, як і синтетичні препарати, несуть певні ризики розвитку небажаних ефектів, хоч і невисокі. Наприклад, якщо взяти рослини, які фігурують у складі препаратів, що призначаються при гострих респіраторних інфекціях, то прийом подорожника може загрожувати алергічною реакцією чи печією; солодка здатна підвищувати периферичний артеріальний тиск і провокувати набряки; улюблена усіма ромашка сама по собі є відомими небезпечним алергеном (через наявність в своєму складі речовини азулен).

Щодо впливу на об’єм та якість мокротиння, то з цією задачею справляються дві групи препаратів.

  • Відхаркувальні засоби, які рефлекторно підвищують секрецію слизу в бронхах - це збільшує обсяг мокротиння та знижує його в'язкість. Мокрота подразнює рецептори слизової оболонки нижніх дихальних шляхів, внаслідок чого активізується робота війок епітелію - і мокрота швидше виривається назовні. За таким принципом діють препарати на основі рослинних екстрактів. Однак дітям молодшого віку небезпечно використовувати ці ліки, так як вони збільшують обсяг мокроти, а їх дихальна мускулатура ще недостатньо розвинена, тому дитина не зможе все відкашляти. Тим часом в згустку мокротиння розмножуються патогенні бактерії.
  • Муколітики - група препаратів, яка змінює якість мокротиння, але при цьому не впливає на її обсяг: виділення розріджується і легше відкашлюється. До муколітиків відносяться засоби на основі похідних цистеїну.

Вважається, що препарати, які містять карбоцистеїн (Флюдітек) мають більше переваг у клінічному застосуванні, оскільки крім муколітичного дії надають ще і додатковий протизапальний ефект і більш сумісні з антибіотиками (в порівнянні з іншими препаратами цієї групи).

У разі полегшення кашлю у дитини краще вибрати безпечний препарат, ефективність якого перевірена багаторічною клінічною практикою використання в педіатрії. Наприклад, засіб на основі карбоцистеїну Флюдітек. Флюдітек проводиться у вигляді сиропу з приємним смаком, а це є ще одним істотному моментом при лікуванні дитини, коли важливу роль відіграє також форма лікарського засобу: для малюків оптимальної лікарської формою вважається саме сироп.

Джерела:

  1. It's time to change the way we approach coughs in community pharmacy
  2. Синдром обструкции дыхательных путей у детей: трудные вопросы – верные решения
  3. Лизиновая соль карбоцистеина в терапии заболеваний нижних дыхательных путей у детей
До списку статей
Цей сайт використовує cookies для більш комфортної роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookies Якщо вам необхідна додаткова інформація, будь-ласка, ознайомтесь з умовами використання сайту та політикою про конфіденційність.
X